Kontakt Palác Archa

Historie budovy

Banka československých legií

Dvě sousední budovy v ulici Na Poříčí vybudovala původně Banka československých legií v letech 1921–39. Jako první byla v letech 1921–23 postavena budova s číslem popisným 1046, dnes známá jako Legiobanka. Budovu projektoval slavný architekt Josef Gočár ve stylu rondokubismu.

Ke spolupráci na Legiobance si Gočár přizval své přátele a vynikající umělce: Jana Štursu, autora čtyř plastik legionářů umístěných nad hlavním vchodem, Ottu Gutfreunda, který na parapetu druhého patra vytvořil reliéfní vlys Návrat legiía Františka Kyselu, který je autorem vnitřní malířské výzdoby a vitráží prosklené trojlisté klenby nad bankovní halou.

Legiobanka si vedla velmi dobře, a tak v roce 1937–38 nechala přistavět v sousedství druhou budovu — moderní dům ve funkcionalistickém stylu podle architekta Františka Marka, který je s Gočárovou rondokubistickou stavbou komunikačně propojen. Druhý dům je nazýván Zlatý klas, což souvisí s výzdobou ve druhém patře, s motivem tepaného klasu podle návrhu Josefa Kaplického.

V roce 1990 areál obou budov zakoupila ČSOB a přistoupila k velkolepé rekonstrukci, která proběhla v letech 1991–94 podle koncepce architekta Vojtěcha Obadálka. Zároveň byl zrekonstruován suterénní divadelní sál a vyrostl zde jeden z nejmoderněji koncipovaných divadelních prostorů pozdního 20. století u nás — divadlo Archa.